Kaip apsisaugoti nuo 150 ligų? Taisyklingas kvėpavimas.
Kuo mes kvėpuojame? Įkvėpdami orą į plaučius mes įkvepiame, 20 % deguonies, tik 0,03 % anglies dvideginio, o didžiausią dalį sudaro azotas. Nieko nuostabaus, kad deguonies iškvepiame 5 % mažiau – jis sunaudojamas organizmo medžiagų apykaitoje. Tuo tarpu anglies dvideginio žmogus iškvepia 150 kartų! daugiau negu įkvepia. Tai natūralu, nes CO2 gamina pats organizmas virškinant maistą ir t.t. Ar iš tiesų taip ir turi būti? Koks šių dujų vaidmuo organizme?
Anglies dvideginis (CO2) vaidina labai svarbų vaidmenį organizmo gyvybingumui užtikrinti. Jis dalyvauja natrio jonų pasiskirstyme audiniuose, reguliuoja nervų ląstelių jautrumą, veikia ląstelių membranos pralaidumą, daugelio fermentų aktyvumą, virškinimo liaukų veiklą. Nuo anglies dvideginio koncentracijos priklauso, kaip efektyviai deguonis patenka į visus audinius. Angliarūgštė – būtina žmogaus egzistencijos sąlyga, kuri atsirado istoriškai, kai atsirado gyvybė Žemėje. Tai atsitiko prieš kelis milijardus metų. Mūsų planetos atmosfera tuomet buvo prisotinta anglies dvideginio (per 90,0 %), ir jis tapo natūralia gyvų organizmų susikūrimo medžiaga. (Augalų biosintezės reakcija, kai įsiurbiamas anglies dvideginis, o išmetamas į atmosferą deguonis, žinoma kiekvienam moksleiviui). Oro sudėtis pamažu keitėsi, tačiau vidinės ląstelių darbo sąlygos, kaip ir anksčiau buvo lemiamos aukštos anglies dvideginio koncentracijos. Ląstelėse, kurios sukurtos genetinės atminties pagrindu, turi būti vidinė koncentracija 6-8 % angliarūgštės ir 1-2 % deguonies.
Augalai sunaudojo beveik visą oro anglies dvideginį, tačiau normaliai gyvybingai organizmo veiklai ir toliau reikia, kad kraujyje būtų ne mažiau kaip 7-7,5 % angliarūgštės dujų. Gauti (pasiimti) jo iš išorės neįmanoma, nes jo atmosferoje beveik nėra. Taisyklingo kvėpavimo esmė, kvėpavimo menas yra gebėjimas beveik neiškvėpti anglies dvideginio, prarasti jo kuo mažiau. Tačiau daugelio žmonių kvėpavimas – tai pastovi plaučių hiperventiliacija, per daug intensyvus anglies dvideginio pašalinimas iš organizmo, kuris laikomas priežastimi maždaug 150 sunkių susirgimų, neretai vadinamų civilizacijos ligomis, tarp kurių hipertoninė liga, aterosklerozė, išeminė širdies liga, bronchinė astma ir daugelis kitų.
Esant nuolatinei plaučių hiperventiliacijai dėl per dažno ir per gilaus kvėpavimo žmogus netenka anglies dvideginio daugiau negu leistina. Jeigu apsauginiai mechanizmai tinkamai nesuveikia, nervų sistema pervargsta, pažeidžiama vidinė organizmo rūgštinė-šarminė pusiausvyra, sutrinka medžiagų apykaita. Dėl to sumažėja organizmo imunitetas alerginiams, peršalimo ir uždegiminiams susirgimams, kaupiasi druskos, per daug didėja arba krinta svoris, pažeidžiamas vidinės sekrecijos liaukų darbas ir t.t., įskaitant ir auglių susidarymą. Organizmas įjungia apsauginius mechanizmus, neleidžiančius CO2 pasišalinti iš organizmo, tačiau tie mechanizmai, tai – kraujagyslių, bronchų ir visų organų lygiųjų raumenų spazmai, kraujagyslių susiaurėjimas, gleivinės sekrecijos padidėjimas bronchuose, nosiaryklėje, adenoidų ir polipų susidarymas, skydliaukės funkcijos padidėjimas. Tai sukelia deguonies badą, kraujotakos sutrikimus. Deguonies badas sukelia kraujo spaudimo padidėjimą, kvėpavimo centro suerzinimą ir sujaudinimą, kuris dar labiau padidina hiperventiliaciją. Vainikinių kraujagyslių spazmai padidina infarkto riziką.
Kai kvėpavimas vėl tampa normalus, CO2 koncentracija organizme pasiekia normalų lygį, pato-fiziologinės būsenos išnyksta, žmogui išsivysto ypatingas atsparumas, sveikatos potencialas, sudarantis sąlygas ilgaamžiškumui pasiekti. Įvairūs pratimai mažina kvėpavimo intensyvumą, tačiau nemaža dalis žmonių neteisingai įsi-vaizduoja kvėpavimo fiziologiją, padarydami sau didžiulę žalą. Reikia stengtis visą laiką kvėpuoti negiliai ir lėtai stengiantis maksimaliai ištęsti pauzes po kiekvieno iškvėpimo. Atkurti normalų CO2 kiekį, šiandien yra tobulesnis būdas – tai normalus kvėpavimas ,,Samozdrav” prietaisu. Kvėpavimas su „Samozdrav“ treniruokliu nereikalauja jokių valios pastangų, treniruotės esmė – kvėpavimas atmosferos oro ir žmogaus iškvėpto oro mišiniu, kuriame anglies dioksido koncentracija daugelį kartų didesnė, negu kvėpuojant paprastai.
Pagal užsienio spaudą parengė A. Zajankauskas